زیباترین آبنماهای دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زیباترین آب‌نماهای دنیا

در گذشته آب ‌نماها کاربردی بودند. آن­ها را به چشمه­ ها و یا مجراهای آب متصل می ­کردند تا برای تأمین آب شرب و یا حمام کردن و نیز برطرف کردن نیاز ساکنین شهرها و روستاها برای شست و شو مورد استفاده قرار گیرند.

تا اواخر قرن نوزدهم بیشتر آب‌ نماها با گرانش زمین کار می­ کردند و به منبع آبی مثل مخزن و یا مجرای آبی بالاتر از سطح آب ‌نما نیاز داشتند تا آب بتواند جاری شود و یا به هوا فواره بزند.

آب‌ نماها آثار تاریخی خارق ­العاده­ای را آفریده­ اند و همه ساله زیبایی و عظمتشان بازدیدکنندگان را مجذوب خود می­ کند. این فهرست شامل ده تا از زیباترین آب ‌نماهای تمام دنیا است.

 

۱۰.آب ‌نمای ثروت (سنگاپور)

آب ‌نمای ثروت در سنگاپور بزرگ ‌ترین آب ‌نمای دنیا است. حلقه برنزی دور آب‌ نما بر اساس ماندلای هندو طراحی شده است که به معنای جهان است و سمبلی­ برای نمایش یگانگی و وحدت جوهره بشریت و نیز نشانه­ای از برابری و برادری تمام آدم­ ها با هر دین و با هر نژادی به شمار می رود.

۱۰b

 

۹.آب ‌نمای آرکیبالد (سیدنی، استرالیا)

e

نام کامل آب ‌نمای آرکیبالد، آب ‌نمای یادمان جی اف آرکیبالد است. این آب ‌نما در پارک هاید در نیو ساوت ولز در مرکز سیدنی بنا شده است. طراحی این آب‌ نما ترکیبی از سبک یونانی و رومی است که آپولو را در حالی که دیگر موجودات افسانه­ای او را احاطه کرده­اند به نمایش می­ گذارد. فواره­ های آب بازدیدکنندگان این پارک را به وجد می ­آورد.

 

۸.آب ‌نمای باکینگهام (شیکاگو، ایالات متحده)

۸b

آب‌ نمای باکینگهام یکی از اماکن دیدنی و مشهور شیکاگو در مرکز گرنت پارک است. این آب ‌نما که در سال ۱۹۲۷ وقف شده است، یکی از بزرگ ‌ترین آب ‌نماهای جهان است. شکل ظاهری آن به کیک عروسی شباهت دارد و از آب‌ نمای لاتونا ی کاخ ورسای در طراحی آن الهام گرفته شده است و همچنین، استعاره­ای  از دریاچه ی میشیگان می باشد.

 

۷.آب‌ نمای آشتی ملی (مسکو، روسیه)

۷-b

آب ‌نمای آشتی ملی روسیه با ۱۶ مجسمه با روکش طلا تزئین شده است که نمادی از جمهوری ­های متحد در شوروی سابق محسوب می شوند. این آب‌ نما در محل نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی روسیه قرار گرفته است.

 

۶.آب ‌نمای تره ­وی (روم، ایتالیا)

۶b

آب‌ نمای تره­وی ۲۶ متر ارتفاع و ۲۰ متر عرض دارد. مجسمه مرکزی تندیسی است از اوکانئوس که آب ‌نما در زیر پای او قرار دارد و به حوض بزرگی می ­ریزد. به خاطر زیبایی خیره کننده ی آن و حضورش در فیلم­ های مختلف طی سالیان گذشته، آب ‌نمای تره ­وی یکی از معروف­ ترین آب ‌نماهای جهان محسوب می شود.  اگر به رم سفر کردید حتماً باید آن را ببینید. ۲.۹ میلیون دلار برای ترمیم این آب‌ نما هزینه شده است تا بتواند زیبایی‌ اش را حفظ کند.

 

۵.آب ‌نمای جادویی مانژوییک (بارسلونا، اسپانیا)

۵b

آب‌نمای جادویی مانژوییک در قسمت بالایی اویندا ماریا کریستینا در محله مانژوییک بارسلونا واقع در کاتالونیای اسپانیا بنا شده است. این آب ‌نما در پایین پائولو ناسیونال در تپه مانژوییک در نزدیکی پالسا دو اسپانیا و پوبله اسپانیول بارسلونا واقع شده است.

 

۴.آب ‌نمای بلاجیو (لاس­ وگاس، ایالات متحده)

۴b

ساخت آب ‌نمای بلاجیو در لاس ­وگاس ۴۰ میلیون یورو هزینه برداشته است و دست کم برای مردم آمریکا این رقم، ارزشش را داشته است. این آب ‌نماها برای قطعات موسیقی مختلفی طراحی شده­اند تا هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه رقص آب و نور را به نمایش بگذارند. قبل از شروع هر نمایش نازل­ ها از سطح آب بیرون می­ آیند و رنگ ساختمان هتل بلاجیو بسته به روز، تعطیلات، نمایش و یا رخداد خاص تغییر می­ کند.

 

۳.قصر ورسای (ورسای، فرانسه)

آب ‌نمای لاتونا از مجرای دگردیسی اوید الهام گرفته است و افسانه مادر آپولو و دیانا را نمایش می­دهد در حالی که سعی می­کنند از بچه­هایشان در مقابل روستاییان لیسیا محافظت کنند و ژوپیتر را صدا می­ زنند تا به کمک ­شان بیاید. ژوپیتر درخواست آن ­ها را می ­شنود و روستاییان را به قورباغه و مارمولک تبدیل می­ کند.

 

۲.آب ‌نمای برج خلیفه (دوبی، امارات متحده عربی)

۲-b

این آب ‌نما که در دریاچه مصنوعی برج خلیفه در دبی قرار گرفته است، یکی از زیباترین دیدنی­ های این شهرمملو از جاذبه های گردشگری است. فواره ­های این آب‌ نما می ­توانند آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متری به هوا پرتاب کنند.

 

۱.آب ‌نمای عبادتگاه غاز وحشی بزرگ (شیانگ، چین)

۱-b

آب‌ نمای موزیکال در ضلع شمالی عبادتگاه غاز وحشی بزرگ، بزرگ ‌ترین آب‌ نمای موزیکال آسیا است. این آب‌ نما بیشترین تعداد نیمکت، طولانی ­ترین کمربند نور و بزرگ ‌ترین سیستم صوتی جهان را دارد.

خواندن 499 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تاثیرات آبنماهای شهری بر روان مردم